LOST 5. série - recenze

8. listopadu 2012 v 14:19 | StarChild |  Seasons

Děj
Poté, co byl ostrov přesunut nastává velký zmatek. Ti, co na ostrově zůstali, jsou zmateni co se to děje. Odpověď na jejich otázky zodpoví až Daniel Faraday, který ostatním vysvětlí, že ostrov přeskakuje v čase. To způsobuje trosečníkům problémy, které začínají krvácením z nosu. Locke se pokouší ostrov opět zachránit a pomoct svým přátelům. Richard mu poradí, že jediná možnost, jak ostrov zachránit je přivést zpět ty, kteří jej opustili. Když se Locke zeptá, jak to má udělat, dostane šokují opověď. "Budeš muset zemřít." Zazní z Richardových úst.

Locke se spolu s ostatními vydává k jakési studni a sám sešplhá dolů, ale v tom nastane další skok v čase. Locke se octne na dně studny, kde však není voda, ale mrazivá komnata s tajemným kolem, kterým Ben na konci předešlé série přesunul ostrov. Locke se zde setká s Christianem Shephardem, který mu v Jacobově chatrči poradil, aby přesunul ostrov. Zdúrazní mu také, že to měl udělat ON, ne Ben. Locke mu poví o tom, že mu Richard řekl, že musí umřít, aby ostrov zachránil. Christian přikývne a dodá: "Myslím, že se tomu říká obětování."

Christian poradí Lockovi, aby opět posunul s kolem, které je vychýlené, což způsobuje přeskakování v čase. Locke tak učíní a zmizí z ostrova. Za pomoci Charlese Widmora a podivného Abaddona se snaží přesvědčit Jacka, Kate a ostatní, aby se vrátili zpět na ostrov, protože je to jediná šance, jak jej zachránit. Všichni odmítnou, Locke je zdrcený. Je na pokraji sil a chystá se spáchat sebevraždu, když do dveří vrthne Ben a jeho úmysl překazí. Lockovi řekne, že na Jacka udělal dojem a ten si koupil letenku z LA do Sydney. A pokud přesvědčí Jacka, tak přesvědčí i ostatní. Pak se však stane něco neuvěřitelného. Ben po chvíli Locka uškrtí a vše narafičí tak, že se jedná o sebevraždu.

V jiné dějové lince po smrti Johna Locka vidíme jak je Jack sklíčený a za pomoci Bena se snaží dát ostaní dohromady a vrátit se na ostrov. Většina jich je ale proti. Ty co přesvědčí jsou potom odvedeni Benem do jednoho los angelského kostela, kde se setkají s Eloise Hawkengovou, na kterou jsme narazili už ve druhé sérii. Tato žena jim poradí, jak se vrátit zpět na ostrov. Musí nasednout do letadla Ajira 316 z LA do Guamu, jehož pilotem je náš starý známý Frank Lapidus. I když Jack s Benem všechny nepřesvědčil, do letadla nastoupí kromě Aarona všichni z Oceanic 6 plus s sebou vezmou rakev s tělem Johna Locka. Ben s Eloise veří, že ostrov má takovou sílu, že by mohl Johna opět přivést k životu. Letadlo se během letu dostane do podivné situace, když ho zahalí bílé světlo.

Jack, Kate, Hurley a Said se poté proberou na ostrově, avšak v jiné době. Konkrétně v roce 1977. Ostatní z letu Ajira 316 havarují na ostrově v současnosti. Jack a ostaní nevěří svým očím. Přidají se na pokyn svých přátel, kteří na ostrově celou tu dobu byli, k Dharmě a nakonec se snaží změnit celou budoucnost, když se pokusí zničit stanici Swan, čímž by zabránili pádu letu Oceanic 815.

Mezi tím se v současnosti řeší hlavně znovuzrození Johna Locka. Ten odpovídá, že poslední věc, na kterou si pamatuje je umírání. Locke vyhledá Richarda a žádá ho, aby jej zavedl za Jacobem. O tom se dozvídáme, že nežije v chatrči někde v džungli, ale na pláži u čtyrprsté sochy. Ostatní si však všímají, že Locke se chová jinak. Je to opravdu John Locke nebo je to někdo, kdo vypadá pouze jako on? Závěr celé řady nás přivádí k velkému tajemství, který ostrov skrýval po mnoho desítek, možná stovky let.


Hodnocení
Co jsem se dočetl na internetu, 5. série je obecně považována za tu zřejmě nejhorší. Dříve jsem si to taky celkem myslel, ale když jsem si ji znovu projel, úplně jsem žasl. Myslím si, že nejhorší sérii z celých Ztracených snad ani vybrat nejde. Každá má něco a já si myslím, že ta pátá stojí opravdu za to!

Hodně zajímavý je děj mimo ostrov, kdy se Jack s Benem snaží ostatní přesvědčit, aby se vrátili zpět na ostrov. Je to opravdu velký paradox. Tři/čtyři série se snažili z ostrovu dostat a nakonec jsou Jackem tlačeni do toho, aby se vrátili. O to větší paradox, že právě Jackem, který se z ostrova chtěl dostat snad nejvíc. Hodně povedeně byl vyřešen i návrat na ostrov. Osobně jsem se bál, aby to nebylo příliš nudné, ale myšlenka s letem do Guamu tvůrcům vyšla.

Osobně nemám příliš rád seriály a filmy, které jsou postaveny na cestování v čase, protože děj se stává strašne komplikovaný, tady mi to ale zas až tak úplně nevadilo. Tvůrci to udělali velmi šikovně, když v každém přeskočení v čase ukázali něco, co bychom třeba nečekali. Například porod Claire z první série nebo celou čtyřprstou sochu z druhé strany ostrova.

Po dlouhých pěti sériích nám byl konečně odhalen celý příběh Danielle Rousseau a jejího týmu, který stroskotal na ostrově o šestnáct let dřív než let Oceanic 815.

Jedním z nejlepších dílů z této série je bezdebat epizoda 5x07 The Life And Death Of Jeremy Bentham. Na tehle díl jsem se opravdu těšil a do dnes si vybavuju promo, kde se říká: "Záhada kolem smrti Johna Locka bude konečně odhalena." Tenhle díl nám ukázal skutečnou Lockovu osobnost. On byl jediný, kdo na ostrově chtěl zůstat a zuby nehty se snažil alespoň někho přesvědčit, aby se na ostrov vrátil. Moc pěkná je scéna s Kate, kdy jí vypráví o své jediné lásce Helen, o které se později dozví, že bohužel už zemřela.

Další hodně přelomový díl je 5x12 Dead is Dead, kdy se Ben s "Falešným" Lockem vydává do chrámu, kde má být Ben souzen samotným kouřovým Monsterem. Scéna, kdy jej monstrum pohltí a zobrazujeme nejrůznější okamžiky s jeho nevlastní dcerou Alex je hodně povedená. Zpětně po zjištění, že John Locke není John Locke si můžeme krásně všimnout, jak MiB (Falešný Locke) s Benem manipuloval, aby jej nakonec dokázal dotlačit k vysněnému cíli...

Ani v páté sérii nechybí dojemná úmrtí. V první polovině zemře Charlote, těsně před finálem přicházíme i o Daniela Faradaye, který je zabit svojí vlastní matkou. Tou z roku 1977.

Vůbec finále celé páté řady nazvané The Incident považuju za to nejlepší fínále z celých LOSTů. Už samontý začátek vás úplně odrovná, stejně jako Jacobův flashback, kdy navštěvuje některé trosečníky z letu 815. Sledujeme spoustu akce, napětí a nečekaných zvratů. Hodně mazácká je bitka Jacka se Sawyerem, kteří si dají docela pěkne do držky. Na jedné straně se Jack pokouší změnit budoucnost. Na druhé vidíme Locka s Benem, kteří jsou přichystání zabít Jacoba. Tehdy jsme jen mohli hádat proč. Ukončení The Incidentu bylo také famózní. Po výbuchu bomby jsme neměli nejmenší tušení, co se vlastně stalo. Každému nám však bylo jasné, že Locke bude zřejmě onen muž v černém, kterého jsme mohli vidět na záčátku s Jacobem u velké čtyřprsté sochy. Další novou věcí bylo obrácení loga LOST, kdy nápis byl napsaný černě a vše kolem bylo bílé. To byla zřejmě narážka na boj mezi dobrem (Bílá - Jacob) a zlem (Černá - Kouřové Monstrum), které se odehrálo ve finální šesté sérii.

Já bych 5. sérii ohodnotil velice, ale velice kladně. Můžeme zní už cítit, že seriál se opravdu pomalu dostává ke konci a připravuje si prostor pro finální bitvu. Závěr série je hodně vygradovaný, nabízí nám opravdu všechno. Akci, záhadné dialogy, další otázky a v neposlední řade zvláštní flashback o jehož pravém významu jsme se dozvěděli až v 6. řadě. 5. sérii Ztracených jsem si opravdu užil!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama